II edycja konkursu geologiczno-filmowego "Młodzi o łupkach"

Dzieci i młodzież wcielą się w rolę scenarzystów filmowych!

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają okazję sprawdzić się w roli młodych geologów i scenarzystów filmowych. Właśnie ruszyła II edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-filmowego "Młodzi o łupkach".

Konkurs filmowy "Młodzi o Polsce"

Fundacja Instytut Innowacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz polonijnym portalem - Dobra Polska Szkoła zrealizowała projekt "Młodzi o Polsce" dedykowany polonijnej młodzieży szkolnej w USA. W ramach projektu młodzież została zaproszona do udziału w warsztatach filmowych oraz konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu fabularnego promującego Polskę. Najlepsza praca została zrealizowana w Polsce przy udziale profesjonalnej ekipy filmowej na podstawie scenariusza zwyciężczyni konkursu "Młodzi o Polsce", 14 letniej Gabrieli Zanko z Nowego Jorku. Zwycięski scenariusz opowiada o przyjaźni, która spotyka młodych ludzi w niespodziewanym dla nich czasie i miejscu. Wspólne wakacje stają się czasem wielu ciekawych przygód i zabawy oraz poznawania jednych z najpiękniejszych miejsc Polski. Dzięki współpracy z Miastem Ełk, część zdjęć została zrealizowana na Mazurach.

 

Premiera już we wrześniu!

 

 

 

Konkurs geologiczno - filmowy "Młodzi o łupkach"

 

 

 

Przedmiotem konkursu było opracowanie scenariusza na film krótkometrażowy (do 10 min) na temat gazu z łupków (aspekty geologiczne, środowiskowe, społeczne). Uczestnicy mieli dowolność w opracowaniu historii (film dokumentalny, przyrodniczy, obyczajowy, komedia, kryminał itp.). Celem konkursu, oprócz rozwoju umiejętności kreatywnych, było zwiększenie zainteresowania młodzieży szkolnej procesami związanymi z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu z łupków w Polsce, a także wzrost wiedzy uczniów na temat szans i zagrożeń z tym związanych. Autorzy najlepszych 15 prac wzięli udział w dwudniowych warsztatach dotyczących produkcji filmowej oraz wydobycia gazu. Do tej pory odbyły się dwie edycje konkursu w 2014 i 2015 roku. Projekt jest finansowany przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwo Instytut Badawczy.

 

W 2015 roku konkurs wygrała Elżbieta Basowa, uczennica Liceum Polonijnego im. Św Stanisława Kostki. Film opowiada historię Andrzeja, który bardzo lubi swoją koleżankę z klasy Wandę i chciałby się z nią umówić. Dziewczyna stawia jeden warunek: Andrzej musi zająć I miejsce w konkursie geologicznym. Chłopak jest załamany, ponieważ nauka nie jest jego mocną stroną. Gdy siedzi na przystanku tramwajowym, nagle otrzymuje nieoczekiwaną pomoc.

 

PREMIERA WKRÓTCE!


 

W 2014 roku, na podstawie zwycięskiego scenariusza Zuzi Wrabec, uczennicy wrocławskiego gimnazjum, fundacja zrealizowała film "Odyseja łupkowa 2034". Fabuła filmu odpowiada historię nastolatki, która przenosi się w czasie do 2034 roku. Akcja dzieje się m.in. na wiertni (współpraca z PGNiG).

 

 

Jeśli chcesz wziąć udział w naszym projekcie

Skontaktuj się z nami i napisz, które z naszych działań szczególnie Cię interesują!

Posiadamy również odpłatną ofertę warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży:

 

 • Warsztaty filmowe w szkole:

  3-5 dni warsztatów filmowych dla grupy około 30 osób, w efekcie których powstaje videoclip promujący szkołę lub klasę. Cena: 3 000 zł , obejmuje warsztaty dla ok. 30 osób oraz montaż filmu.

  Prowadzącym zajęcia jest 17 letni Janek Kowalewski, autor m.in. filmu promującego I LO w Ełku oraz filmu promującego Ełk.

 • Stacjonarne warsztaty filmowo - aktorskie:

  Zajęcia odbywają się w sali w hotelu Marriott raz w tygodniu po 3 godziny lekcyjne, kurs trwa łącznie 12 godzin. Podczas warsztatów uczestnicy mogą się wcielić w różne role: aktora, reżysera, operatora kamery, montażysty, dźwiękowca czy kierownika produkcji. Dla wszystkich przewidziane są również profesjonalne zajęcia aktorskie. Grupa liczy do 10 osób.
  Cena za kurs: 600zł
 • Warsztaty filmowe podczas urodzin:

  3 godziny wspólnego kręcenia filmu. Dzięki temu dzieci z bliska mogą zaobserwować na czym polegają role poszczególnych osób realizujących film, a przy tym świetnie się bawić! Zajęcia świetnie się sprawdzają również w grupach dzieci w różnym wieku.
  Cena 600zł (obejmuje również montaż pamiątkowego filmu).

Możemy również przygotować indywidualną ofertę.

Zapraszamy do współpracy!