Konkurs filmowy "Młodzi o Polsce"

Konkurs filmowy "Młodzi o Polsce"

Fundacja Instytut Innowacji wspólnie z Urzędem Miasta Ełk oraz polonijnym portalem - Dobra Polska Szkoła realizuje projekt "Młodzi o Polsce" dedykowany polonijnej młodzieży szkolnej w USA. Projekt jest finansowany w ramach programu "Współpracy z Polonią i Polakami za granicą 2015" Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ramach projektu młodzież została zaproszona do udziału w warsztatach filmowych oraz konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu fabularnego promującego Polskę. Najlepsza praca została realizowana w Polsce z udziałem zwyciężczyni konkursu.


W ramach projektu powstał film "Wymarzone wakacje w Polsce" na podstawie scenariusza laureatki konkursu "Młodzi o Polsce", 14 letniej Gabrieli Zanko z Nowego Jorku.Gabriela dzięki udziałowi w konkursie przyjechała pierwszy raz do Polski, od czasu, gdy wyjechała do USA wraz z rodzicami w wieku 4 lat. Podczas realizacji filmu Gabrysia po raz pierwszy miała okazję pływać jachtem, motorówką i odwiedzić piękne Mazury. Zwycięski scenariusz opowiada o przyjaźni, która spotyka młodych ludzi w niespodziewanym dla nich czasie i miejscu. Wspólne wakacje w Ełku stają się czasem wielu ciekawych przygód i zabawy oraz poznawania jednych z najpiękniejszych miejsc Polski.


 
Film wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę Janek Kowalewski z Ełku, który doświadczenie aktorskie zdobył m.in. na planie filmu "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy. W filmie wystąpiły także: Daria Mioduszewska oraz Gabriela Zanko. W epizodzie w Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpił kpt. Janusz Walędzik, ps. Czarny z batalionu Chrobry II.

26 września 2015r. miała miejsce uroczysta premiera w Nowym Jorku (link), podczas której zostało pokazanych 4 filmów zrealizowanych podczas warsztatów filmowych w szkołach polonijnych w Nowym Jorku, Connecticut i New Jersey. 28 września miała miejsce premiera w Warszawie, która odbyła się w hotelu Marriott. Honorowym gościem uroczystości był kpt. Janusz Walędzik. Wśród publiczności znaleźli się uczniowie i nauczyciele liceum polonijnego im Św. Stanisława Kostki. Ela Basowa, uczennica liceum polonijnego, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie geologiczno - filmowym "Młodzi o łupkach", a projekcja filmu "Gdyby stał się cud" zrealizowanego na podstawie jej scenariusza, była dodatkową atrakcją premiery.

 

 

ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA WYWIADU ZE ZWYCIĘŻCZYNIĄ KONKURSU - GABRIELĄ ZANKO

Jeśli chcesz wziąć udział w naszym projekcie

Skontaktuj się z nami i napisz, które z naszych działań szczególnie Cię interesują!

Making off filmu "Wymarzone wakacje w Polsce"